JoomlaTemplates.me by iPage Reviews

Robot plus czujnik koloru

Opublikowano: czwartek, 18 grudzień 2014

Kolejne warsztaty z Robotyki przyniosły nowe roboty z nowymi możliwościami. W tym tygodniu członkowie Klubu Kodera skupili się na wykorzystaniu w swoich robotach czujnika koloru.

DSC 0265

Pierwsze zadanie polegało na tym, że robot ma przejechać wyznaczony odcinek i zatrzymać się, gdy najedzie na żółty pasek. Z tym zadaniem wszystkie grupy poradziły sobie bez problemów.

Większą trudność przyniosło grupom zadanie nr 2. Zadanie wymagało zaprogramowania robota tak, by poruszał się przy pomocy wskaźnika koloru, a dokładniej robot miał jechać w zależności od koloru, jako odczytał czujnik koloru. I tak na kolor czerwony miał jechać do przodu, na kolor zielony miał poruszać się do tyłu, zaś na kolor żółty miał skręcać w lewo, a na kolor niebieski w prawo.

DSC 0254

Zadanie wymagało zastosowania po raz pierwszy w programowaniu bloczka pętli i bloczka warunku. Po wielu wysiłkach i próbach w końcu udało się zaprogramować robota, który poruszał się na dwa kolory. Na pełne wykonanie zadania musimy czekać do następnych zajęć.

DSC 0264

Filmiki z warsztatów dostępne tutaj: Film1, Film2

Odsłony: 2080