Skorzystaj z Academiki

Opublikowano: poniedziałek, 26 kwiecień 2021

Od maja 2021 r. w naszych bibliotekach użytkownicy mają możliwość skorzystania z e-wypożyczalni Academica.

Darmowa wypożyczalnia Academica umożliwia korzystanie ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej. To dostęp do ponad 3,5 mln publikacji ze wszystkich dziedzin wiedzy, również najnowszych, objętych ochroną prawa autorskiego.

 

W Academice są dostępne dwa rodzaje zbiorów: zbiory z domeny publicznej (oraz te, które są udostępniane na wolnych licencjach lub w oparciu o licencje udzielane Bibliotece Narodowej) oraz zbiory chronione prawem autorskim. 

Z tych pierwszych można korzystać bez ograniczeń na stronie www.academica.pl z poziomu każdego komputera z dostępem do Internetu. Część dokumentów można pobrać na dysk w formacie PDF. Wszystkie publikacje dostępne w domenie publicznej i na podstawie licencji można także wyświetlić w Cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA (www.polona.pl), gdzie zazwyczaj są udostępniane w kilku różnych formatach – zawsze z możliwością pobrania.

Natomiast ze zbiorów chronionych prawem autorskim można korzystać jedynie za pośrednictwem terminali Academiki, znajdujących się w naszych bibliotekach.

Odsłony: 2592